Glavni meni programa

Glavni meni programa, kao početni ekran koji se dobija startovanjem odabranog modula, sastoji se od više delova i kontrola koje se opciono mogu uključiti/isključiti. Uloga glavnog menija je da pojednostavi pristup osnovnim funkcijama programskog modula. U tu svrhu, funkcije su logički svrstane u više celina, a jednoj istoj opciji može se pristupiti na više načina. Sastavni delovi glavnog menija su:

Statusna linija

 

Statusna linija se nalazi na samom vrhu prozora glavnog menija. U njenom levom uglu, koji je ujedno i gornji levi ugao ekrana nalazi se ikonica kojom je predstavljen programski modul u kome radimo.

 

U ovoj liniji nalaze se informacije o tome u kom programskom modulu se trenutno nalazimo, kao i informacija koja je tekuća knjigovodstvena godina i, u slučaju agencijske verzije, u podacima kog preduzeća-korisnika se trenutno nalazimo.

Izgled statusne linije

Kada se nalazimo u nekom od dokumenata, u statusnoj liniji takođe možemo naći i informaciju koji je dokument koji je trenutno aktivan.

Povratak na vrh strane

 


Meni sa podmenijima

Meni sa podmenijima predstavlja glavni alat za pristup opcijama programa. Preko ovog menija može se pristupiti apsolutno svim opcijama programskog modula koje su dozvoljene korisničkom imenu pod kojim radite. (Više podataka o sistemu korisničkih imena i lozinki za pristup programskim modulima možete naći ovde...)

Meniji se razlikuju na različitim formama i različiti su od modula do modula, t.j. sadrže različite opcije.

Izgled menija sa otvorenim podmenijima Meni se nalazi odmah ispod statusne linije i predstavlja skup opcija koje u tom trenutku možete koristiti unutar aktivnog programskog modula.

Meni je podeljen na logičke celine - podmenije čije stavke mogu aktivirati odredjene funkcije programa ili otvarati nove podmenije. Kretanje kroz menije i podmenije vrši se upotrebom miša ili tastera sa tastature. U celom programu uporedo sa mišem mogu se koristiti i prečice na tastaturi koje su u potpunosti standardizvovane na nivou celog programskog paketa. Ovim je omogućeno da se prilikom masovnog unosa podataka ne moraju koristiti dva uređaja za unos naizmenično, već se celokupna kontrola programa može vršiti samo sa tastature.

 U slučaju da se sa desne strane naslova stavke menija nalazi znak ►, to znači da ta stavka otvara novi podmeni.

U slučaju da se sa desne strane nalazi oznaka nekog tastera, to znači da se ova stavka menija može pozvati u celom programu pritiskom na taj taster. Za više informacija o upotretrebi specijalizovanih tastera unutar programa kliknite ovde...

U slučaju paketa BandD for Profrssionals XP očuvana je kompatibilnost unazad u slučaju upotrebe specijalizovanih tastera sa prethodnim paketom za knjigovodstvo preduzeća i ustanova za MS DOS preduzeća ABIT informatika. Ovim je u mnogome olakšana migracija korisnika sa DOS paketa na novu Windows verziju.

Povratak na vrh strane

 


Glavni toolbar

 

Glavni toolbar predstavlja paletu sa pozivima odabranim funkcijama programskog modula koja se nalazi odmah ispod menija.

Sastoji se od dugmadi koja pozivaju najzastupljenije funkcije programa.

Dugmad Glavnog toolbar-a mogu biti jednostruka ili višestruka.

Izgled Glavnog toolbar-a programskog modula

 

Jednostruka dugmad se sastoje samo od jednog dugmeta čijim se klikom poziva pridružena funkcija programa (primer je dugme Kontni Plan na gornjoj slici).

 

Višestruka dugmad se sastoje od glavnog dugmeta i dodatnog menija. Ova dugmad se porepoznaju po oznaci ▼ koja se nalazi sa desne strane dugmeta. Klikom na samo dugme poziva se funkcija programa pridružena tom dugmetu, a klikom na znak ▼ sa desne strane, otvara se podmeni sa dodatnim funkcijama. Opcije višestruke dugmadi glavnog menija su logički iz iste celine (primer je dugme Org.jed. na gornjoj slici. Klikom na samo dugme pozvali bi Šifarnik organizacionih jedninica, a klikom na znak ▼ otvara se podmeni iz koga možemo da biramo Šifarnik magacina ili Šifarnik prodavnica)

 

On/off dugmad su dugmad koja imaju dva stanja i to:

Primer on/off dugmeta je dugme Izveštaji koje služi za uključivanje/isključivanje QA menija u programskim modulima u kojima ovaj meni postoji.

 

U slučaju da se nazazimo u pregledu dokumenta pre štampe, ikonice glavnog toolbar-a se dinamički menjaju, gube se ikone vezane za manipulaciju podacima i pojavljuju ikone vezane za štampanje. I u ovom slučaju, glavni meni sadrži iste tipove dugmadi kao i u prethodnom slučaju.

 Povratak na vrh strane

 


Edit toolbar

Edit toolbar predstavlja patetu sa alatima koji se mogu koristiti u određenim delovima programa. Nalazi se sa leve strane ekrana glavnog menija. Svaki alat je predstavljen odgovarajućom ikonicom i kraćim tekstom ispod ikonice koji onzačava akciju koja će biti izvršena posle klika na nju.

U ovu paletu su svrstani alati koji u određenim delovima programa mogu biti aktivni a u drugim ne. Kada je alat aktivan, on je predstavljem slikom i tekstom u boji. Ako su slika i tekst sive boje, to znači da u tom trenutku alat nije aktivan i ne može se koristiti.

Alati edit menija svrstani su u logičke grupe koje su odvojene horizontalnim linijama. Sastoje se samo od jednostruke dugmadi.

Određene funkcije edit menija u pojedinim delovima programa mogu se aktivirati i aktivnim prečicama preko tastature za Windows programe (<Ctrl> + <X> - Cut(Iseci), <Ctrl> + <C> - copy (Kopiraj) itd.). Za opis Windows-ovih pre;ica pogledati help file operativnog sistema.

Prikaz edit toolbar-a na ekranu može se uključiti ili isključiti u setup-u opcija rada programa.

 Izdvajanje grupe zapisa prema postavljenom uslovu - filtriranje zapisa 

Sastavni deo opcija Edit toolbar-a je i dugme koje omogućava postavljanje filtera unutar tabelarnog pregleda, to jest izdrajanje i prikazivanje samo zapisa koji zadovoljavaju postavljeni uslov iz spiska shih zapisa u tabelarnom pregledu. Ova opcija je vrlo korisna u različitim slučajevima Na primer, ako u Šifarniku dobavljača želimo da nam budu prikazani samo oni kojima je kao mesto sedišta firme naveden Kragujevac, artikli koji recimo bilo gde u svom nazivu imaju sadržanu reč Hleb ili u masi drugih slučajeva.

Izgled edit toolbar-a

Postavljanje i ukidanje filtera unutar tabelarnog pregleda, bilo da se radi o jednoprozorskom ili dvoprozorskom tabelarnom pregledu ili u tabeli dvoprozorskog tabelarnog izvestaja, se vrši klikom na ikonicu u edit toolbar-u.

Ekran za unos filtera

Ekran za unos filtera

Postupak postavljanja filtera:
  • kliknuti bilo gde, na bilo koji zapis unutar kolone tabelarnog pregleda po kojoj želimo da postavimo filter ( na pr. kolona Mesto ako želimo da filtriramo komitente iz istog mesta);
  • kliknuti na ikonicu Filter u edit toolbar-u. Pojaviće se prozor na sredini ekrana za unos uslova filtera. Uneti sadržinu uslova ( na primer tekst "Kragujevac" i pritisnuti taster <Enter> ili kliknuti na dugme OK.

Sadržaj tabelarnog pregleda će automatski biti promenjen tako što će biti prikazani samo zapisi koji zadovoljavaju uslov.

Boja teksta data kontrole ispod tabele po kojoj je aktivan filter je crvene boje

Postupak poništavanja filtera:

  • kliknuti bilo gde unutar tabele po kojoj je postavljen filter;
  • kliknuti na ikonicu Filter u edit toolbar-u. Pojaviće se prozor na sredini ekrana za unos uslova filtera. Ostaviti polje za uslov prazno i pritisnuti taster <Enter> ili kliknuti na dugme OK.

Boja teksta data kontrole ispod tabele po kojoj je aktivan filter je crne boje.

 

Napredno filtriranje

Filter podataka po polju tabelarnog pregleda pozvana iz Edit toolbara Glavne forme pilagodjena da prima parametre filtera na sledeci nacin:

Napomena: u filter funkciji se koriste pravila uporedjivanja koja vaze za uporedjivanje teksta a ne brojeva;

 

 

 


DGT Forma

DGT forma se inicijalno nalazi u centralnom delu ekrana Glavnog menija programa  i predstavlja grafički prikaz toka podataka i dokumentacije unutar modula, t.j. uzajamne zavisnosti podataka unutar modula.

Sastoji se od grafičkih elemenata i dugmadi čijim se klikom automatski poziva odgovarajuća funkcija. U desnom donjem uglu DGT forme ispisani su podaci o ko aktivnom preduzeću i knjigovodstvenoj godini baze podataka koja je trenutno otvorena.

DGT forme su specifične za svaki modul ponaosob, t.j. sadrže elemente koji su karakteristični za izabrani modul.

Prikaz DGT formi u Glavnom meniju programskog modula se može uključiti ili isključiti podešavanjem opcija u Setup-u opcija rada programa.

Aktivni elementi DGT forme koji se mogu koristiti za pozivanje odgovarajućih funkcija prilikom prelaza miša preko njih se ispupče, a ako se miš zadrži duže iznad odgovarajuće kontrole pojaviće se prozorčić sa kratkim opisom funkcije.

 

U programskim modulima u kojim postoje dokumenti koji zadužuju ili razdužuju magacine ili prodavnice (RobPro, MatPro),  dokumenti koji zadužuju magacin (ulaz robe u magacin) označeni su plavim strelicama, a oni koji razdužuju magacin/prodavnicu (izlaz robe) crvenim. Dokumenti koji prebacuju robu izmedju objekata unutar proizvodnje, veleprodaje ili maloprodaje su označeni strelicama boje koja se preliva iz plave u crvenu.

 

 - dokumenti koji zadužuju magacin/prodavnicu

 - dokumenti koji razdužuju magacin/prodavnicu

 - dokumenti koji prebacuju artikle izmedju magacina/prodavnica

Povratak na vrh strane

 

U donjem desnom uglu DGT forme ispisan je podatak u kom setu podataka se trenutno nalazimo (Korisnik/knjigovodstvena godina). Takodje, u slucaju da je tekući set podataka zaključan u Setup-u opcija programa ili je dodatno dozvoljena izmena za završni račun podatak o tome će biti ispisan iznad podataka korisnika/tekuče godine.

 


QA meni (meni za brzi pristup)

QA meni je skracenica od Quick access menu što znači meni za brzi pristup. QA meni je sastavni deo DGT forme  i predvidjen je kao još jedna mogućnost brzog pristupa funkcijama programa, prvenstveno izveštajima. Ova opcija je posebno korisna na wide screen ekranima kod kojih na DGT formi postoji veliki deo ekrana sa desne strane koji nije iskorišćen.

Napomena: U slučaju da je u setup-u programa isključen rad sa DGT formama, QA meni takodje nije dostupan.

QA meni se sastoji od grafičkih elemenata i dugmadi čijim se klikom automatski poziva odgovarajuća funkcija.

Prikaz QA menija u Glavnom meniju programskog modula se može uključiti ili isključiti klikom na dugme Izveštaji u Glavnom toolbar-u. Kada je prikaz QA menija uključen, dugme Izveštaji u glavnom meniju imaće "udubljen" izgled i QA meni će biti pozicioniran na DGT formi, a kada je isključen, dugme Izveštaji će imati ispupčen izgled. Pozicija na ekranu QA menija se takodje može podesiti za svaki modul ponaosob. U slučaju da program detektuje da je QA meni uključen, a da je postavljeno da se pojavljuje izvan vidljivog dela ekrana, on će biti postavljen i prikazan uz desnu ivicu vidljivog dela ekrana. 

QA meni je specifičan  za svaki programski modul ponaosob, t.j. sadrže elemente koji su karakteristični za izabrani modul. Parametri QA menija se odredjuju za svaki programski modul ponaosob i automatski se pamte po postavljanju.

Aktivni elementi QA menija koji se mogu koristiti za pozivanje odgovarajućih funkcija prilikom prelaza miša preko njih se ispupče, a ako se miš zadrži duže iznad odgovarajuće kontrole pojaviće se prozorčić sa kratkim opisom funkcije.

Quick acess meni

 

Promena pozicije QA menija na ekranu

 

Duplim klikom na zaglavlje QA menija uključuje se drag and drop mod. Ovaj mod nam omogućava da pomeranjem miša po ekranu postavimo QA meni na poziciju koja nam najviše odgovara i može se prepoznati po tome što kursor poprima oblik krstića umesto uobičajenog oblika strelice, a sa pokretima kursora miša zajedno se pomera i QA meni. Kada postavimo QA meni na mesto na ekranu koje nam najviše odgovara, ponovnim duplim klikom se izlazi iz drag and drop moda, QA meni postavlja na predvidjeno mesto i njegov novi položaj pamti do ponovnog postavljanja.

 

 

Povratak na vrh strane